تور استانبول

تور استانبول رو حرفه ای تجربه کنید؟

قبل از اینکه در مورد تور استانبول صحبت کنیم باید با استانبول آشنا شویم.

استانبول شهری در منتها الیه غرب ترکیه و در مرز دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد. تنگه بسفر که دو دریای سیاه و مرمره را به هم وصل می‌کند از میان شهر استانبول می‌گذرد. این تنگه که مرز آسیا و اروپاست شهر استانبول را به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم کرده است. بخش آسیایی استانبول بیشتر محل تجمع دفاتر شرکت‌ها، برج‌ها و آسما نخراش‌هاست و در مجموع لوکس تر و مدرن تر است. بخش اروپایی استانبول بیشتر تشکیل شده از آثار باستانی و تاریخی شهر، بازارهای قدیمی، پاساژها و فروشگاه‌های بزرگ و از همه مهمتر میدان تقسیم و خیابان استقلال که کمتر می‌شود توریستی وارد شهر استانبول بشود و این خیابان را نبیند.

 

استانبول

 

بهترین زمان سفر به استانبول :

بهترین زمان برای تور استانبول در طول سال به ماه های شهریور تا آبان مربوط می شود چرا که هم دمای هوا مناسب می‌باشد و نیز قیمت هتل ها نرخ مناسبی رو دارند.

از نظر دمای هوا :

اوایل اسفند تا انتهای اردیبهشت و اوایل شهریور تا اوایل آذر بهترین زمان برای سفر به باکو می باشد چرا که از نظر دما حدودا دمای شهر بین 15 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد.

اوایل خرداد تا انتهای مرداد دمای هوا افزایش یافته و قیمت هتل ها به شدت افزایش می یابد و حداقل ذمای هوا بین 15 تا 27 درجه سانتی گراد می باشد.

از ماه آذر تا پایان بهمن ماه هوای استانبول برفی و بارانی می باشد و متوسط دما بین -1 تا 10 درجه می باشد.

از نظر خرید با قیمت مناسب :

اگر میخواین در تاریخ فستیوال خرید در استانبول باشید حتما باید در تاریخ 18 خرداد تا 3 تیر به استانبول برسانید

از نظر قیمت تور  و هتل :

اوایل اسفند تا انتهای اردیبهشت و اوایل شهریور تا اوایل آذر : قیمت مناسب می باشد.

اوایل خرداد تا انتهای مرداد : قیمت ها افزایش می یابد.

اوایل آذر تا پایان بهمن ماه : قیمت تور و هتل ها کاهش چشم گیری پیدا میکند.

برگزاری فستیوال ها :

بهترین زمان برای استفاده از فستیوال های استانبول ماه های مهر و آبان می باشد.

برخی از مهم ترین فستیوال های استانبول در سال 2019 :

فستیوال موزیک استانبول در ژانویه

فستیوال موزیک جاز استانبول در جولای

فستیوال پیاده روی ماراتن استانبول در 3 نوامبر

 

بهترین محله ها برای رزرو هتل در استانبول :

قطعا اولین رتبه متعلق به میدان تقسیم و خیابان استقلال هست که اکثر مراکز خرید و کافی شاپ ها در آن منطقه حضور دارند و نیز اکثر شب ها در میدان تقسیم استانبول برنامه برگزار می شود.

در رتبه دوم میشه به منطقه آکسارای اشاره کرد که قیمت هتل ها به نسبت محله تقسیم پائین تر می باشد.

در رتبه های بعدی خیابان شیشلی قرار میگیرد.

 

میدان تکسیم استانبول

 

بهترین مراکز خرید استانبول :

۱. استانبول مال

 

تور استانبول

 

۲. ایستینیه پارک

۳. مرکز زورلو

۴. کانیون استانبول

۵. پالادیوم

۶. آکمرکز

۷. مال برج ترامپ

۸. فوروم استانبول

۹.جواهیر استانبول

۱۰. ساپ پیره

سوغاتی که از استانبول باید بخرید:

اگر بخوایم به سوغاتی های اصلی شهر استانبول اشاره کنیم میشه به :

1- راحت‌الحلقوم

باقلوا استانبول

2- ادویه

3- فرش

4- ظروف سفلی

5- ظروف مسی

و خرید انواع پوشاک با بهترین نرخ و کیفیت

 

جاذبه های استانبول :

مسجد ایاصوفیا
این مسجد که در حال حاضر یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول به شمار می‌رود قدمتی بیش از هزار و پانصد سال دارد. در سال 532 میلادی ژوستین پادشاه روم دستور ساختن کلیسایی بزرگ را بر روی خرابه‌های کلیسایی دیگر داد که پس از 31 سال و در سال 561 میلادی این کلیسا با نام سانتاسوفیا افتتاح شد. در سال 1453 میلادی این کلیسا توسط حکومت عثمانی و پس از فتح شهر استانبول به وسیله مسلمانان، تبدیل به مسجد شد و به ایاصوفیا تغییر نام داد. در حال حاضر مسجد ایا صوفیا تبدیل به موزه شده و گردشگران برای ورود به محوطه آن باید بلیط تهیه نمایند.

 

مسجد ایاصوفیه

 

مسجد آبی (مسجد سلطان احمد)
سلطان احمد اول عثمانی در سال 1609 دستور داد تا مسجدی بزرگتر از ایاصوفیه و دقیقا در مقابل آن ساخته شود تا شکوه امپراطوری خود را به رخ بکشد. گرچه در نهایت این اتفاق نیفتاد و گنبدهای مسجد ایاصوفیا همچنان بزرگتر ماند با این حال مناره های شش گانه و گنبدهای آبشار مانند سلطان احمد جلوه‌ای به یاد ماندنی به آن بخشیده است. مسجد سلطان احمد در بخش تاریخی استانبول واقع شده و از پنجره‌های آن دریای نیلگون مرمره قابل مشاهده است.
ورود به این مسجد رایگان است اما گردشگران خانم باید موها و دستان خود را بپوشانند و از لباس بلند استفاده کنند. ورود گردشگران مرد با شلوارک ممنوع است و حتما باید پوشیده باشند. برای ورود به مسجد باید کفش‌ها را از پای در آورد. همچنین مسجد به دو قست تشکیل شده است که ورود گردشگران غیر مسلمان و همین‌طور بانوان به بخش پیشین مسجد که محراب هم آن جا قرار دارد ممنوع است.

خیابان استقلال
شاید کمتر ایرانی باشد که بار سفر به استانبول را بسته و رنج سفر را بر خود هموار کرده اما سری به خیابان استقلال نزده باشد. خیابان استقلال که از میدان تقسیم شروع شده و تا برج گالاتا ادامه می‌یابد خیابانی است شلوغ و مملو از فروشگاه‌های مختلف، رستوران‌ها، مراکز تفریحی، و بناهای تاریخی. در میدان تقسیم همیشه گروهی نوازنده خیابانی هستند که چند دقیقه ای حال آدم را خوش کنند تا با خیال راحت و انرژی مضاعف فروشگاه‌ها را یکی یکی پَت سر بگذارد.

تور بسفر و جزیره بیوک آدا
کشتی سواری یکی دیگر از تفریحات رایج در استانبول است. همیشه در اسکله‌های امینونو و کاباتاش کشتی‌هایی هستند که با دریافت مبلغی اندک، یعنی کمتر از ده لیر، شما را یک ساعت بر روی آب بگردانند تا به جزیره بیوک آدا برسید و ساعاتی را در آن جزیره گردش کنید.
کشتی‌های دیگری هم هستند که که عصر‌ها و شب‌ها تور تنگه بسفر را برگزار می‌کنند و لحظات شاد و مفرحی را برای شما رقم خواهند زد.

حمل و نقل در استانبول :

استانبول دارای یکی از بزرگترین شبکه‌های حمل و نقل شهری در منطقه خاورمیانه است. مترو، تراموا، اتوبوس، ون‌هایی به اسم دلموش و کشتی برای رفتن به جزیره‌ها شبکه حمل و نقل این شهر را تشکیل می‌دهند.

مترو و تراموا
متروی استانبول از 5 خط تشکیل شده است که شمال و جنوب و شرق و غرب شهر را به هم پیوند می‌دهد. یک خط تک ایستگاهه کابلی هم هست که ایستگاه کاباتاش را به میدان تقسیم وصل می‌کند. کاباتاش ایستگاه کشتی‌هایی مسافربری است که از شهر به جزیره بیوک آدا می‌روند و شما بعد از یک روز گشت و گذار در جزیره بیوک آدا و برگشت در ایستگاه کاباتاش می‌توانید از آن جا مستقیما وارد خط ریلی شده و در ایستگاه تقسیم پیاده شوید.

تراموا
هرجا که مترو نباشد، تراموا هست. کافی است ده لیر بدهید و یک استانبول کارت تهیه کنید تا به راحتی سوار مترو و تراموا باشید. البته برای استفاده از استانبول کارت باید آن را شارژ کنید. خط تراموا t1 خطی است که شما احتمالا زیاد با آن سر و کار خواهید داشت. این خط از باغچیلار مرکزی در غرب استانبول شروع می‌شود و از اکثر مناطق تاریخی شهر و از مقابل مراکز خرید بزرگی مثل زیتون بورنو، آکسارای، بازار بزرگ، سلطان احمد، و امینونو عبور کرده و در ایستگاه کاباتاش به پایان خط می‌رسد.

دلموش
دلموش به ون‌های بنز یا فیات گفته می‌شود که ظرفیت ده نفر را دارد و برای کسانی مناسب است که دسته جمعی به استانبول آمده‌اند و می‌خواهند شهر را در کنار هم بگردند. قیمت دلموش سواری بسته به مسافت و مسیری که طی می‌کنید متفاوت است. با این حال اگر بخواهید از آکساری تا میدان تقسیم یا برعکس بروید برای هر نفر باید بین دو تا سه لیر پرداخت کنید.

 

هزینه ها در تور استانبول :

هزینه تاکسی در استانبول:

  • نرخ پایه: ۴ لیر
  • هر کیلومتر اضافه: اضافه شدن ۵ لیر
  • در صورت ترافیک: اضافه شدن ۰/۳۰ یا یک سوم لیر به ازای هر دقیقه

 

تاکسی در استانبول

 

هزینه غذا و خوراکی ها در استانبول:

صبحانه اقتصادی تا 3 دلار

ناهار اقتصادی تا 4 دلار

شام اقتصادی تا 6 دلار

اگر بخواین یک ناهار خوب با دسر و پیش غذا میل کنید باید تا 9 دلار خرج کنید

 

هزینه ورودی جاذبه ها در تور استانبول :

ورودی مسجد ایاصوفیه : 8.51 دلار

موزه باستان شناسی استانبول: 4.26 دلار

کاخ توپ قاپی: 4.26 دلار

آب‌انبار باسیلیکا : 2.18 دلار

برج گالاتا : 5.18 دلار

کشتی کروز در تنگه بسفور: 64.31 دلار

تور شهری با اتوبوس رو باز : 35.37 دلار

تور یکروزه جزایر پرنسس : 58.37 دلار

 

هزینه حمل و نقل در استانبول:

کرایه مترو : 0.85 دلار

کرایه تراموا: 0.85 دلار

کرایه ون‌ها: از 0.43 دلار تا 1.70 دلار